Kde a kdy volit
Hlasuje se pouze ve volebních místnostech na území České republiky. Tam budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, případné prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, dále informace o chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Ve volební místnosti musí být k dispozici i zákon o volbách do zastupitelstev krajů.
V pátek 12. října se volební místnosti otevírají ve dvě hodiny odpoledne a budou otevřeny až do deseti večer. V sobotu 13. října mohou jít volit lidé od osmi ráno do 14 hodin.
Kdo může volit
Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb oslaví 18. narozeniny a má trvalé bydliště v obci, která náleží do územního obvodu kraje, nebo na území vojenského újezdu v územním obvodu kraje. "Občan České republiky, který není přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky, nesplňuje podmínky práva volit do zastupitelstev územních samosprávných celků," upozorňuje volební manuál na webových stránkách ministerstva vnitra.
Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a české státní občanství platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky. Neprokáže-li svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.
Hlasovat lze i s voličským průkazem. Po prokázání totožnosti a státního občanství musí volič průkaz odevzdat volební komisi.
Hlasovací lístky
Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev krajů jsou vytištěny pro každou politickou stranu, politické hnutí nebo koalici samostatně. Na každém je uvedeno číslo určené losem a jsou opatřeny otiskem razítka příslušného krajského úřadu. Volič je dostane nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy 9. října. Při ztrátě či poškození hlasovacích lístků, nebo když volič zjistí, že nemá všechny, může požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady lístků.
Jak volit
Po prokázání totožnosti obdrží volič pro volby do krajského zastupitelstva šedou úřední obálku. Pak se musí odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se tam neodebere, nebude mu hlasování umožněno, upozorňuje web ministerstva vnitra. Tam volič vloží do šedé obálky jeden hlasovací lístek politické strany, hnutí nebo koalice, pro kterou se rozhodl hlasovat.
Na hlasovacím lístku může volič dát přednostní hlas, tedy zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u čtyř kandidátů. Pokud zakroužkuje více kandidátů, je hlasovací lístek sice platný, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží. Jiné písemné úpravy lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, či nejsou vloženy do úřední obálky.
Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstev krajů musí být odevzdán v šedé úřední obálce, jinak je neplatný. Je-li v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků, je hlas rovněž neplatný.
Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a před volební komisí ho dá do volební schránky.
Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Volební komise k němu pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.